ЗБЕРЕЖЕМО І ПРИМНОЖИМО ІСТОРИЧНУ ПАМ'ЯТЬ РАЙОНУ.
18 квітня –День пам’яток історії та культури, який в Україні відзначається щорічно. Як відомо ця дата збігається з Міжнародним днем пам’яток й історичних місць. Завдання цього свята – ще раз нагадати суспільству про необхідність збереження культурної спадщини, створеної зусиллями багатьох народів за всю історію людства.
Не можна уявити повноцінного духовного життя країни без долучення людей до історії міст, сіл, культурних надбань, до унікальних творінь мистецтва й архітектури, які могутньою енергетикою, що йде з глибини віків міцно з’єднують сьогодення з минулим і прийдешнім.
Невід’ємною частиною загальнолюдського культурного надбання є і історико-культурна спадщини Попільнянського краю, - краю своєрідних природних багатств, розвиненого сільського господарства, мальовничий куточок з багатими культурними традиціями, які і нині продовжуються вдячними нащадками.
Культурна спадщина Попільнянщини налізує 285 памяток, серед яких – 121 памятка археології. Це давні поселення людей, городища, кургани, стоянки, змійовий вал, що охоплює с.Білки, Котлярка, В.Лісівці, смт.Попільню, с.Криве, Рудка,. Ходорків. Попільнянська земля, особливо її південна частина, одна із найдавніших заселених територій України. На околицях с.Почуйки виявлено залишки поселення доби бронзи, неподалік с.с. Єрчики, Велика Чернявка та Парипси- кургани та могильники скіфського періоду; поблизу сіл Паволоч та Соколів-Брід – залишки поселень трипільської та черняхівської культур (III-II тисячоліття до н.е.), залишки укріплень військ Б.Хмельницького (земляні вали, рови) а також стоянки городища. Найдавнішим поселенням вважається с.Паволоч, яке вже в 16 ст. було значним містечком. Відомі також села Білки з 14 ст., Ходорків, Сокільча з 15 ст., села ,Василівка, Корнин, Попільня з 16 ст.
Найбільше пам’яток археології знаходиться в селах: Паволоч, Соколів-Брід- 52, Голубятин- 37, Строків- 11.
Історичне минуле нашого краю відтворено в 155 пам’ятках історії, яка закарбована в камені і бронзі. В кожному населеному пункті є пам’ятники, пам’ятні знаки, меморіали, братські могили воїнам-визволителям, воїнам-односельчанам, полеглим на фронтах Другої світової війни, всього 112 обєктів, пам’ятки повязані з подіями Голодомору 1932-1933 рр.-26, меморіальних дошок 9. . Крім того на території району зведено пам’ятники та пам’ятні знаки воїнам-афганцям, які повернулися додому в цинкових домовинах: Покотило А., с.Попільня, Казмірчук В.- с.Сущанка, Паценко О. – с.Василівка.
Відтворюється історія району і в памятках монументального мистецтва, яких в районі налічується 9. Це події і постаті часів Київської Русі, а саме відтворення козаччини та гетьманської України (пам’ятні знаки Б.Хмельницькому, Івану Поповичу, на честь Коростишівського реєстрового козацтва в с.Паволоч, пам’ятник Івану Самойловичу в с. Ходорків.)
Попільнянщина свято береже і пишається своєю історико-культурною спадщиною. Основним завданням і священним обовязком для кожного з нас залишається охороняти, зберегти і примножити для нащадків цю спадщину, а це система правових, організаційних, фінансових заходів.
Це запобігання руйнуванню, забезпечення захисту, збереження, утримання памяток, встановлення охороних зон, особливо, встановлення зон охорони на пам’ятки археології тощо. Тут, звичайно, виникають труднощі з фінансуванням. Ремонтні роботи проводяться господарським способом, підрядними організаціями, а також на добровільних засадах.
Відділом культури райдержадміністрації , сільськими та селищними радами окремими організаціями та установами району проводиться відповідна робота щодо збереження культурної спадщини району. Це виконання « Плану заходів увічнення пам’яті про події та учасників Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років на 2013-2017 роки», « Районної Програми пошуку і впорядкуванню поховань жертв війни та політичних репресій на 2013-2015 роки», обласної Програми з підготовки тому «Звід пам’яток історії та культури України по Житомирській області на 2010-2014 роки» В ході цих програм проводиться робота щодо упорядкування, збереження культурної спадщини нашого Попільнянського краю, що включають облік, ремонт та реставрація, збереження та утримання пам’яток, пошукову роботу.
Коментарi